اقتصاد دریا، مدیران متخصص می‌خواهد

۱۳۹۶/۱۰/۲۵ دوشنبه
(0)
(0)
اقتصاد دریا، مدیران متخصص می‌خواهد
اقتصاد دریا، مدیران متخصص می‌خواهد

محمدرضا قائم‌مقامی: ضایعه درگذشت دریانوردان ایرانی را به خانواده‌های گرامی‌شان و جامعه دریایی کشور تسلیت عرض می‌کنم و برایشان طلب مغفرت دارم. این اتفاق یکی از سوانح بزرگ چه از حیث تلفات جانی و چه از حیث ایجاد آلودگی بود که طبعاً مطالب و تحلیل‌های بسیاری بر آن خواهند نگاشت.
بنا به پیشه خود و علاقه‌ای که به صنعت دریا دارم باید اذعان کنم که توسعه دریانوردی و رفتن به سمت کشورهای صاحب‌صنعت دریانوردی نیازمند یک سیاست کلی و اراده ملی است تا کلیه پیش‌نیازهای این توسعه‌یافتگی را با دقت کنار هم گذاشت و به نتیجه‌ای فراگیر دست یافت.

متاسفانه بُعد مسافت پایتخت از بنادر جنوبی، بیگانگی کلی مدیران رده بالای کشوری با مقوله‌ای به‌نام اقتصاد دریا، (علیرغم پیشینه تاریخی) و از همه مهم‌تر ناهماهنگی و عدم تمرکز در راس سیاست‌گذاری‌های درازمدت دریایی سبب شده اهمیت این بخش ثروت‌ساز کمتر دیده شود. البته اگر تلویحاً به منافع دریا اشاره هم می‌شود اشاره به بخش نفت و گاز بستر دریاست تا فرصت پایان‌ناپذیر دریایی.

با نگاهی به سوابق کاری برخی مدیران عامل پیشین سازمان بنادر قبل از تصدی پست مهم مدیریت بنادر و دریانوردی مشخص می‌شود آنان چه میزان دانش دریا و سابقه کار بنادر داشتند و اساساً گزینش آنها نه بخاطر دانش اقتصاد و نه تخصص دریایی‌شان بوده بلکه تنها تقرب به این و یا دسته سیاسی برای گرفتن پستی به این مهمی کافی بوده است. چرا؟ چون اساساً سیستم گزینش کشور، این پست‌ها را جزو تخصص بااهمیتی نمی‌داند. تصور بفرمایید وزارت بهداشت و درمان را به یک مهندس مکانیک بدهند! این شیوه گزینش مدیریت‌های تخصصی ناشی از بیگانگی و عدم شناخت اهمیت دریاست.

به‌هرحال امیدوارم جان باختن این عزیزان، برای مسئولان و دولت فرصتی فراهم آورد تا یک‌بار دیگر به نداشته‌های خود در دریا و غفلت توجه به فرصت های موجود در این ودیعه الهی بیندیشند و با تاسیس وزارت دریا داری و تصویب لوایح همسو امکان حضور فعال‌تر ایرانیان را در پهنه دریاها فراهم نمایند. با تجدید میثاق با عزیزان از دست رفته برای اعتلای جایگاه دریانوردی ایرانیان اهتمام بورزیم.

                                                                                                                       رئیس انجمن پایانه‌داران بنادر
ادامه در سایت مرجع

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده