دریای خزر بزرگ ترین دریاچه جهان خاستگاه پنج گونه از ماهیان خاویاری از انواع آبزیان کمیاب و در معرض انقراض است

۱۳۹۶/۱۲/۲۱ دوشنبه
(0)
(0)
دریای خزر بزرگ ترین دریاچه جهان خاستگاه پنج گونه از ماهیان خاویاری از انواع آبزیان کمیاب و در معرض انقراض است
دریای خزر بزرگ ترین دریاچه جهان خاستگاه پنج گونه از ماهیان خاویاری از انواع آبزیان کمیاب و در معرض انقراض است

 گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛دریای خزر بزرگ‌ترین دریاچه جهان خاستگاه پنج گونه ازماهیان خاویاری از انواع آبزیان کمیاب و در معرض انقراض است که باقی‌مانده‌ای از موجودات دوران ژوراسیک محسوب می‌شوند و عمری صدساله را نیز تجربه کرده‌اند.

در دهه‌های نه‌چندان دور قسمت جنوبی دریای خزر بویژه در جنوب شرقی از میانکاله تا بندر ترکمن به همراه مناطقی از سفیدرود از متراکم‌ترین مناطق زیست ماهی خاویاری به شمار می‌رفت به‌طوری‌که صید آن تجارت پرسودی را نصیب صیادان می‌کرد.

اما نبود ضوابط مناسب حمایت از این ذخایر ارزشمند ژنتیکی کشور، برداشت بی‌رویه آن در دهه‌های ۲۰ تا ۷۰ شمسی، تغییرات اقلیمی، تغییر شرایط رودخانه‌های منتهی به دریا برای تخم‌ریزی این ماهیان، ورود فاضلاب و پسماند‌های خانگی و صنعتی به همراه ساخت‌وساز‌های بی‌رویه حریم رودخانه‌ها نفس زندگی این ماهیان را به شماره انداخت و نسل آنان را در معرض تهدید قرار داد.

پس از گذشت سال‌ها از ممنوعیت صید دریایی این ماهیان و تکثیر انواع آن هنوز هم شمار اینماهیان به شرایط عادی بازنگشته است.

صید خاویار دریایی همچنان ممنوع است

آذرماه امسال بود که نمایندگان پنج کشور حاشیه دریای خزر متشکل از کشور‌های ایران، جمهوری آذربایجان، روسیه، ترکمنستان و قزاقستان در سی و هفتمین نشست خود تحت عنوان «کمیسیون حفاظت و بهره‌برداری بهینه از منابع زنده دریای خزر» ممنوعیت صید ماهیان خاویاری را تا پایان سال ۲۰۱۸ (دی‌ماه ۱۳۹۷) تمدید کردند؛ برنامه‌ای که شاید با تکثیر، ارتقاء و بازآفرینی نسل این ماهیان بتواند از انقراض آن جلوگیری کند.

علاوه بر ممنوعیت صید دریایی این ذخایر ژنتیکی جرائم سنگینی هم برای آن در نظر گرفته‌شده است و بر همین اساس و طبق مصوبه شماره ۳۸۰ شورای عالی حفاظت محیط‌زیست کشور که در ۲۹ دی‌ماه سال ۹۳ به تصویب رسید «صید هر قطعه ماهی خاویاری شامل ازون برون، فیل‌ماهی، قره برون و چالباش ۱۰۰ میلیون ریال جریمه دارد و قانون‌گذار برای صید غیرمجاز آن جریمه‌ای تا سقف ۵ برابر قیمت این‌گونه تعیین کرده است» که امید می‌رود این مصوبه صید غیرمجاز آن را کاهش دهد.

با توجه به ممنوعیت صید ماهیان خاویاری از دریا مدیریت شیلات کشور بر آن شد تا با پرورش این نوع ماهی در مزارع آبی بازار پرسود خاویار ایران را همچنان پابرجا نگه دارد و در رقابت با کشور‌هایی همچون چین که سهم بزرگی از این بازار را در اختیار گرفته‌اند؛ دوباره برند مطرح خاویار ایران را زنده کند و به‌روز‌های پرشکوه خود برگرداند.

به همین خاطر مازندران با دارا بودن ۳۳۸ کیلومتر و طولانی‌ترین سواحل دریایی خزر فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرده است؛ به‌طوری‌که رتبه نخست پرورش ماهیان خاویاری را در کشور به خود اختصاص داده و بزرگ‌ترین مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در خاورمیانه را دارد.

«مازندران رتبه نخست تولید و پرورش ماهیان خاویاری را در کشور دارد»؛ مدیرکل شیلات مازندران با اعلام این مطلب دراین‌باره به خبرنگار مهر گفت: مازندران با دارا بودن ۱۶ مزرعه فعال پرورش ماهیانخاویاری و با پروانه بهره‌برداری به مساحت ۶۱ هزار مترمربع، سطح مفید آبگیری و ظرفیت اسمی تولید دو هزار و ۴۰۰ تن گوشت و ۳۱.۷ تن خاویار دارد.

حسینعلی رستمی افزود: تعداد ۲۹۰ هزار قطعه ماهی با وزن‌های مختلف از ۵۰۰ گرم تا ۱۰۰ کیلوگرم در این مزارع قرار دارند.

در سال گذشته حدود هزار و ۵۰۰ تن گوشت ماهیان خاویاری به همراه هزار و ۵۰۰ کیلوگرم خاویارپرورشی از مزارع پرورشی این استان استحصال شدوی بابیان اینکه پرورش ماهیان خاویاری در مزارع مازندران از سال ۸۲ آغازشده است، یادآور شد: در سال گذشته حدود هزار و ۵۰۰ تن گوشت ماهیانخاویاری به همراه هزار و ۵۰۰ کیلوگرم خاویار پرورشی از مزارع پرورشی این استان استحصال شد.

وی صادرات خاویار پرورشی به کشور‌های اروپایی را موجب رونق اقتصادی این بخش خواند و تصریح کرد: سهم خاویار پرورشی در کشور ۸۵ درصداست.

رستمی اشتغال‌زا بودن و ارزآوری خاویار پرورشی را از فواید ایجاد مزارع پرورش ماهی خاویاری دانست و اعلام کرد: تعداد ۵۰۰ نفر به‌طور مستقیم و هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم در مزارع پرورش ماهیانخاویاری مازندران فعالیت می‌کنند.

وی از فعالیت بزرگ‌ترین مرکز تکثیر ماهیان خاویاری غیردولتی کشور در مازندران خبر داد و افزود: این مزرعه با ظرفیت ۵۰۰ هزار قطعه تولید بچه ماهی در سال فعالیت می‌کند و این در حالی است که ۱۱ مزرعه پرورش ماهیان خاویاری دیگر نیز در حال ساخت است.


ادامه در سایت مرجع

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده