menusearch
iame.ir

محرمانه نداریم؛ شفاف‌سازی می‌کنیم

۱۳۹۸/۴/۲ یکشنبه
(0)
(0)
محرمانه نداریم؛ شفاف‌سازی می‌کنیم
محرمانه نداریم؛ شفاف‌سازی می‌کنیم

بیش از دو ســال است که انجمن مهندسی دریایی ایران شاهد دو متولی و یا بهتر بگوییم دو هیات مدیره است. هیات مدیره سابق که علیرغم حکم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مبنی بر قانونی بودن انتخابات و اعلام اسامی هیات مدیره فعلی، نه تنها انجمن بلکه اسناد و مدارک انجمن را هم به هیات مدیره جدید تحویل نداده است و به هیات مدیره‌ای که به انتخاب جامعه دریایی حاضر در مجمع باید سکان هدایت این کشتی را به دست می‌گرفت.

مهندس حسین ابراهیم زاد فاضل، رئیس هیات مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران که پس از دکتر محمدسعید سیف (رئیس سابق هیأت مدیره انجمن) رشته امور انجمن را به دست گرفته است، در گفت‌وگویی در این خصوص توضیح می‌دهد.

شفاف‏سازی یکی از الزامات اصلی توسعه است

فاضل تاکید کرد: هیأت مدیره انجمن مهندسی دریایی معتقد است شفاف سازی یکی از بهترین روش های حل معضلات اجتماعی بوده و شفاف‏سازی را از الزامات اصلی توسعه می‎داند. این موضوع فقط به حوزه دریا معطوف نیست و امروز در کشور عدم شفافیت و عدم پاسخگویی درخصوص عملکردها و رفتارها، آسیب‏های  زیادی را موجب شده و نیرو و انرژی اجتماعی را بیهوده تلف می‏کند که نمونه کوچکی از آن گریبان انجمن مهندسی دریایی ایران را گرفته است.

صداقت و دوری از نفاقیکی از شروط اصلی توسعه اجتماعی

حسین فاضل با بیان اینکه در جوامع امروزی، انجمن‎ها و تشکل‌ها موجب افزایش شتاب توسعه می‏شوند، تصریح کرد: در دنیا اصول و مبنای توسعه پایدار سه محور اقتصاد، اجتماع و فرهنگ و محیط زیست است. استراتژیست‌های دنیا می‎گویند اگر هر کشوری بر اساس اصول صحیح، هر سه محور را توسعه دهد قطعا به توسعه پایدار دست می‎یابد. خوشبختانه کشور ما بدلیل بهره‏مندی از منابع انسانی زبده و هوشمند و نیز منابع عظیم خدادادی می‏تواند توسعه بخش اقتصادی را شتاب داده و عقب ماندگی خود در این زمینه را جبران نماید. لیکن سخت ترین قسمت از پازل توسعه، توسعه اجتماعی و فرهنگی است که باید اصلاح آن را از آموزش‏های دوران کودکی آغاز نمود و چند نسل منتظر ماند تا تغییرات محسوسی در این حوزه حاصل شود. وی گفت اگر امروز ما به عنوان یک مدیر، استاد دانشگاه، پیشکسوت و حتی یک شهروند، مسئولیت‏های اجتماعیخود را به درستی انجام دهیم، به قوانین و مقررات پایبند باشیم و اخلاقیات را رعایت کنیم می توانیم امیدوار باشیم که کشور ما طی چند دهه مسیر توسعه مناسبی را طی نماید. وی با بیان اینکه ما در راستای ایفای مسوولیت اجتماعی، انجمن تشکیل می‌دهیم و با فعالیت خود در انجمن‏ها به دنبال توسعه اقتصادی و اجتماعی در کشور هستیم، گفت: یکی از شروط اصلی توسعه اجتماعی نیز صداقت و دوری از نفاقاست.

 

مهم‎ترین مسولیت هیأت مدیره فعلی، ایجاد امکان چرخش هیات مدیره در میان جامعه دریایی است.

رئیس هیات مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران گفت هیأت مدیره فعلی انجمن بعد از اینکه در انتخابات سال 1395 توسط مجمع عمومی انتخاب شدند و تغییرات معنا داری در ترکیب هیات مدیره انجمن ایجاد شد، موانع پی در پی، طی دو سالِ سخت و نفس‏گیر در تحویل دهی انجمن برایشان ایجاد شد و دراین فرایند متوجه شدند که مسوولیت اصلی‌ آنها ایجاد ساز و کاری برای امکان انتقال و چرخش هیات مدیره در دوره‏های بعد است. وی گفت گاهی اوقات برخی از رفتارها انسان را به یاد سناریوی چرخش قدرت بین پوتین و مدودوف طی سالیان دراز می‏اندازد. همه می‏دانیم و در کشور شاهد آن هستیم که طولانی شدن مدیریت یک فرد در یکجا موجب رکود، صلبیت، عدم خلاقیت و حتی فساد شده است. اینکه شخصی یا گروهی به نحوی از انحا اجازه ندهند تفکری غیر از تفکر نزدیک به خودشان وارد مثلا یک انجمن شوند، کاری بسیار خطرناک است. وی گفت در انتخابات اخیر انجمن اتفاق نادری افتاد. تعدادی از عزیزانی که تا حدی متفاوت از دوره‏های قبل فکر می‏کردند توانستند اکثریت را در هیأت مدیره به دست آورند. وی گفت ما حتی شاهد آن بودیم که اجازه عضویت یکی از دو موسسه رده بندی شناورها در انجمن داده نمی‏شد و از عضویت برخی افراد در انجمن به دلایل غیر موجه جلوگیری به عمل می‏آمد.

فاضل با بیان اینکه مهم‌ترین اتفاق این دوره از انتخابات این است که امکان چرخش هیات مدیره در میان جامعه دریایی ایجاد شد و اجازه ورود همه فعالان دریایی به انجمن وجود دارد، اظهار کرد: از همه افرادی که به دلایلی نتوانسته‏اند تا کنون عضو انجمن شوند دعوت می‎کنیم که به عضویت انجمن درآیند و به خانه خود بیایند و در قالب یک تشکل علمی همه تفکرات خود را برای توسعه و پیشرفت میهن عزیزمان در این حوزه مهم و راهبردی به منصه ظهور رسانند.

عدم برگزاری مجمع موسسه رده‏بندی ایرانیان از سال 1395

فاضل گفت البته این صلبیت در ایجاد تغییرات مدیریتی در موسسه رده‏بندی ایرانیان نیز دیده می شود. آخرین مجمع آن موسسه در سال 1392 برگزار شد و اکنون نزدیک به پنج سال است که مجمع موسسه مذکور برگزار نشده است! درحالیکه مجمع این موسسه هر دوسال یکبار باید برگزار گردد. البته نحوه شمارش آراء مجمع آن موسسه در سال 1392 آن  نیز توسط یک نرم افزار کامپیوتری انجام گردید که حداقل در مجمع معلوم نشد چه سازمان رسمی آن نرم افزار را تایید کرده است!

وی یادآور شد: برخی از افراد هیأت مدیره سابق انجمن ادعا می‎کنند که به دلیل پیچیدگی مسائل و موضوعات حقوقی علاقه‌ای به طرح آن مسائل در خدمت دانشجویان و رسانه‎ها ندارند؛ در صورتی که موضوع ساده است. مجمع عمومی در مرداد 1395 کاملاً قانونی و دقیقا طبق روال سنوات قبل برگزار و در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم تأیید شده است بنابراین منتخبان باید فعالیت خود را در انجمن آغاز می‎کردند. آنها باید بدانند که پیچیدگی آنجاست که کسانی بخواهند جلوی تحقق خواست جامعه دریایی برای تغییر را بگیرند و در برابر آن مقاومت کنند. پیچیدگی در آنجاست که کسانی بخواهند نتیجه مجمع عمومی سالم را مخدوش جلوه دهند. این کار هم به لحاظ حقوقی و هم به لحاظ اجتماعی بسیار پیچیده است و باید بسیار پیچیده فکر کنید تا بتوانید این کار را انجام دهید.

در مجمع 1395 چه گذشت؟

فاضل یادآور شد: در روز مجمع همه چیز آرام و طبق روال همیشه برگزار شد. در لحظه ورود به مجمع برگه‌های حضور اعضاء در چندین نسخه که از قبل آماده بود یک به یک امضاء و پرداخت حق عضویت همه چک می‌شد. اگر افرادی تاریخ عضویتشان منقضی شده بود، عضویتشان مجدد تمدید و حق عضویت از همه آنها دریافت شد. بنابراین هر کس وارد مجمع شد حتماً عضو انجمن بوده است و اینکه ادعا می‌شود تعدادی از حاضران عضو انجمن نبودند، صحت ندارد.برخی از دوستان برگه ای را که حاوی برنامه‌های مورد نظرشان بود ارائه کردند اما رئیس جلسه مجمع عمومی انجمن چندین بار از اعضاء حاضر در مجمع عمومی خواست به کسانی که برنامه‏هایشان را مکتوب ارایه کرده‏اند، رأی ندهند! خوشبختانه تصویر، صدای مجمع انتخابات وجود دارد.

به گفته وی؛ این جزو یکی از نکات مهمی بود که رئیس جلسه نباید انجام می‌داد اما مورد توجه و پذیرش اعضای مجمع عمومی واقع نشد و حاضرین به این پیشنهاد التفاتی نکردند.

رئیس هیأت‌ مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران تصریح کرد: با این حال از آنجایی که انتخابات تا 8 شب طول کشید، نماینده وزارت علوم بعد از شمارش آراء  و یادداشت آنها جلسه را ترک کرد در حالی که باید مدارک و نتایج آرا را به امضای رئیس می رساند و با خود می‎برد. فردای آن روز، رئیس هیأت مدیره سابق انجمن طی نامه‎ای به اعضای هیات مدیره منتخب و سابق انجمن، ایشان را به جلسه مشترک (عملا تودیع و معارفه) دعوت می‎کند که یکشنبه 31 مرداد جلسه‎ای در دفتر هیأت مدیره سابق برگزار می‎شود. در اولین جلسه بعد از تودیع و معارفه ابتدا تصویب شد که رئیس همایش و نمایشگاه سال 95 تغییر نکند. علاوه بر آن بر اساس رای‌گیری بین کاندیداها یعنی بنده و سیف، اینجانب با لطف دوستان هیات مدیره جدی. و کسب 5 رای از 6 رای به عنوان رئیس هیأت مدیره انجمن انتخاب شدم.

تکلیف‌خواهی از وزارت علوم بر خلاف عرف رایج در انجمن

وی گفت: بلافاصله بعد از اینکه رئیس هیات مدیره انتخاب شد، در تاریخ دوم شهریور دکتر سیف در اقدامی خلاف عرف به عنوان رئیس هیأت مدیره، طی نامه‎ای به وزارت علوم اعلام می‎کند که هیأت مدیره جدید هنوز تایید نشده است، تکلیف چیست؟

فاضل با بیان اینکه وزارتخانه‎ای با آن حجم کاری به فاصله تنها یک روز در سوم شهریور ماه  پاسخ می‎دهد. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام می‌کند طبق اساسنامه باید تا تایید انتخابات و منتخبین در وزارت علوم کار دست هیأت مدیره قبل باشد. جالب است بدانید وزارت علوم نه‌تنها به یک پرسش مطرح در آن نامه، بلکهبه پرسش دیگری هم پاسخ میدهد که اساسا پرسیده نشده بود و بیانگر برخی از هماهنگی های فیمابین است! وی این را هم خاطرنشان کرد: که در آن مقطع ما به این نامه و پاسخ آن علیرغم آنکه بر خلاف عرف جاری انجمن بود تمکین نمودیم. زیرا عرف آن بود که هر زمان هیأت مدیره انتخاب می‎شد بدون فوت وقت کار را آغاز می‎کرد تا مراحل اداری بطور معمول طی شود. با این حال ما در آن مقطع سکوت کردیم و در انتظار تایید ماندیم.

ممانعت از حضور منتخبان در دفتر انجمن

وی بیان کرد: اعضای هیات مدیره منتخب سه  روز هم در دفتر انجمن مستقر شده بودند و کار را آغاز کرده بودند اما پس از آن به دستور دکتر سیف از حضور هیات مدیره منتخب در انجمن جلوگیری شد. در صورتی که حتی اگر ما هیات مدیره آن انجمن نبودیم عضو انجمن که بودیم، بنابراین می‎توانستیم در دفتر انجمن حاضر شویم.

رئیس هیات‌مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران تاکید کرد: همزمان با این نامه، مهندس حسن‌رضا صفری در اقدامی هماهنگ، از جایگاه ریاست مجمع خارج می‏شود و به جای اینکه گزارش ما وقع در مجمع عمومی را تنظیم و به وزارت علوم ارسال کند، در جایگاه تشخیص صحت و صلاحیت کاندیداها می‏نشیند، یعنی کاری که پیش از انتخابات باید انجام می‎شد. زیرا طبق قانوناز لحظه آغاز مجمع عمومیریاست مجمع در قبال این موضوع وظیفه‎ای ندارد. این در حالی است که ایشان در هیات مدیره سابق رئیس کمیته عضویت بودند و مدارک همه اعضا را در هنگام عضویت بررسی و کارت عضویت صادر ‌کرده بودند بنابراین اگر شبهه‌ای به عضویت برخی از افراد وجود داشت که هیچ شبهه‏ای نبود، از ضعف کار خود ایشان در آن زمان حکایت می‎کرد.

 

بخش دوم این مصاحبه را در اینجا بخوانید.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر