menusearch
iame.ir

محرمانه نداریم؛ شفاف‌سازی می‌کنیم (2)

۱۳۹۸/۴/۲ یکشنبه
(0)
(0)
محرمانه نداریم؛ شفاف‌سازی می‌کنیم (2)
محرمانه نداریم؛ شفاف‌سازی می‌کنیم (2)

بیش از دو ســال است که انجمن مهندسی دریایی ایران شاهد دو متولی و یا بهتر بگوییم دو هیات مدیره است. هیات مدیره سابق که علیرغم حکم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مبنی بر قانونی بودن انتخابات و اعلام اسامی هیات مدیره فعلی، نه تنها انجمن بلکه اسناد و مدارک انجمن را هم به هیات مدیره جدید تحویل نداده است و به هیات مدیره‌ای که به انتخاب جامعه دریایی حاضر در مجمع باید سکان هدایت این کشتی را به دست می‌گرفت.

مهندس حسین ابراهیم زاد فاضل، رئیس هیات مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران که پس از دکتر محمدسعید سیف (رئیس سابق هیأت مدیره انجمن) رشته امور انجمن را به دست گرفته است، در گفت‌وگویی در این خصوص توضیح می‌دهد.

 

بخش اول این مصاحبه را اینجا می‌توانید مطالعه فرمایید.

 

بهانهتراشیها آغاز شد

به گفته فاضل؛ پس از این بررسیها، آنها مطالب خلاف واقعی را از جمله عضویت نداشتن تعدادی از منتخبان در انجمن، دعوتنامه نداشتن برخی از اعضا، ابهام در کاندیداتوری برخی افراد، اعتراض برخی افراد مجمع و ...  اعلام کرده و بهانه‌تراشی‌ها را آغاز میکنند. البته علیرغم این مسائل، وزارت علوم طبق ادله موجود و گزارش ناظر، برگزاری مجمع را دقیقاً بررسی و اعلام کرد که این موارد به مجمع مربوط نمیشود و پیش از برگزاری مجمع باید بررسی میشده است.

فاضل یادآور شد: بالاخره در تاریخ 3 خرداد 1396، دکتر غلامحسین لیاقت، دبیر بعدی کمیسیون انجمنهای علمی وزارت علوم طی نامهای خطاب به محمد سعید سیف صراحتاً اعلام کرده است که نتایج تصمیمات متخذه در جلسه مجمع عمومی اخیر آن انجمن مورد پذیرش بوده و پس از طی نمودن سایر تشریفات و مراحل اداری مورد تایید این کمیسیون قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه این در نامه مذکور وزارت علوم برگزاری مجمع عمومی و نتایج انتخابات را تایید میکند، افزود: با این وجود، این مصوبه مورد پذیرش برخی اعضای هیأت مدیره سابق قرار نگرفت. در این موقعیت، دکتر حمید زراعتگر، بازرس هیأت مدیره دوره قبل، در تاریخ 30 خرداد 1396 در نامهای خطاب به اعضای انجمن مهندسی دریایی ایران عدم اجازه به استقرار هیات مدیره منتخب را در انجمن غیر قانونی دانست و تاکید کرد که «کلیه تصمیمات اتخاذ شده در اداره انجمن و موضوعات مالی توسط هیات مدیره سابق از این تاریخ غیرقانونی میباشد»،" باز هم تنی چند از اعضای هیات مدیره سابق از این نامه پیروی نکردند، به همین دلیل، در تاریخ 15 مرداد 1396 دوباره دبیر کمیسیون انجمن‏های علمی وزارت علوم نامه‌ای را خطاب به محمد سعید سیف رییس هیات مدیره سابق صادر کرد و گفت که امور به هیأت مدیره جدید تحویل شود.

رئیس هیأت ‌مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران تصریح کرد: این داستان باز هم ادامه داشت زیرا معترضان دوباره از پذیرش نامه سرپیچی کردند تا اینکه در تاریخ اول شهریور 1396 این بار دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی وزارت علوم با اعلام اسامی مشخص منتخبان اعضای هیأت مدیره  و نتایج انتخاب بازرسان نا‌مهای را صادر و رونوشت به مراجع مختلف زد و توضیح داد که 5 نفر عضو هیأت علمی و دارای بیشترین آراء به همراه دو نفر غیر هیأت علمی دارای بیشترین آراء به عنوان عضو هیأت مدیره انجمن مهندسی دریایی مورد تایید کمیسیون قرار گرفته‌اند و پس از توضیحات دیگر تصریح داشته است که «از نظر آن کمیسیون اقدام جهت ارزیابی صلاحیت و حذف افراد باید قبل از انجام رای گیری در مجمع و اعلام نتایج آراء صورت می‌گرفت و مسوولیت آن نیز به عهده مدیر سابق بوده است و لذا حذف این گونه افراد پس از کسب آراء و اعلام نتایج رای‌گیری و پس از توفیق آنان در کسب آرای حداکثر در انتخابات قانونی، منطقی، اصولی، رایج، مقبول و جایز نبوده و اصولا عرف مجامع نمی‌باشد».

وی خاطرنشان کرد: باز هم ایشان نامه را نپذیرفتند و از موضع غیرقانونی و غیراخلاقی خود خارج نشدند تا اینکه دبیر کمیسیون انجمن علمی وزارت علوم خطاب خود را به ریاست محترم هیات مدیره سابق انجمن مهندسی دریایی تغییر داد و با لحنی تند ضمن اعلام دوباره اسامی، قید کرد که شما موظف هستید انجمن، اسناد و مدارک و اموال را به هیأت مدیره منتخب تحویل دهید.

سیف استعفا داد!

بر اساس سخنان فاضل؛ پس از این اتفاقات، در 17 بهمن 1396، دکتر محمد سعید سیف از ریاست هیأت مدیره سابق استعفا دادند به همین دلیل وقتی از ایشان اقدامات را پیگیری می‌کردیم اعلام میکردند که سمتی در انجمن ندارند و تابع تصمیمات وزارت علوم هستند! ولی از تحویل انجمن خبری نبود.

وی بیان کرد: پس از صدور این نامهها اتفاقات لابی های بسیاری رخ داد اما با این وجود ما توانستیم نامه ثبت انجمن را به دست آوریم و در نهایت در تاریخ 14 مرداد سال جاری مجوز همایش را از وزارت علوم تحقیقات و فناوری درخواست کردیم که آنها هم به نام ما این مجوز را صادر کردند. بنابراین اقداماتی که تنی چند از اعضای هیأت مدیره سابق در راستای برگزاری همایش انجام دادهاند غیرقانونی و بدون مجوز بوده است.

نامه عدم فعالیت وزارت علوم برای رئیس هیات مدیره سابق

فاضل گفت: دوباره در تاریخ 17 مرداد 1397 دکتر محمد جلالی، دبیر کمیسیون انجمنهای علمی وزارت علوم با توجه به فعالیت غیر قانونی متعدد رئیس هیأت مدیره سابق انجمن، نامه‌ای را خطاب به ایشان ارسال می کند و اعلام میکند که «عطف به نتایح جلسه مجمع عمومی در تاریخ 26 مرداد 1395 آن انجمن و انتخاب اعضای هیأت مدیره و بازرسان جدید و تأیید نهایی آن توسط این کمیسیون، ضروری است مقرر فرمایید ضمن تسلیم اسناد و مدارک انجمن جهت پرهیز از هر گونه موازی کاری و نیز ممانعت از بروز مشکلات بعدی، هیچگونه فعالیتی بدون هماهنگی و اطلاع هیات مدیره جدید صورت نپذیرد بنابراین هر گونه فعالیتی که ایشان داشته به نام انجمن باشند خلاف است و می‌تواند تحت پیگرد قرار گیرد. زیرا وقتی کسی به صورت غیر قانونی از سربرگ نهاد دیگری استفاده کند، بازرس هم که ندارد اقدامات مالی را به تایید وی برساند. لذا تبعات سنگینی دارد اما ایشان به این امور فعلاً توجهی ندارد.

وی افزود: انجمن‌های علمی به استناد مصوبه شماره 262 شورای عالی انقلاب فرهنگی ذیل معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تشکیل و همه امور آنها به آن وزارتخانه سپرده شده است بنابراین مرجع حل اختلافات انجمنهای علمی نیز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

وقتی انجمن‌های علمی تشکیل شد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اساسنامه‌ای را برای هر انجمنی تصویب کرد تا بر اساس آن فعالیت کنند. در اساسنامه انجمن مهندسی دریایی گفته شده است که «هیأت مدیره سابق انجمن تا زمانی که هیآت مدیره جدید و منتخب مورد تأیید کمیسیون انجمنهای علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گیرد، می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد». به همین خاطر بعد از انتخابات ما منتظر ماندیم تا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتخابات و هیأت مدیره منتخب را تأیید کند که خوشبختانه این اتفاق رخ داد و تایید حاصل شد.

ثبت شرکت برای انجمنهای علمی اختیاری است

وی با بیان این موضوع که ثبت شرکت‌ها برای انجمن‏ها اختیاری است، گفت: اتحادیه و انجمنهایی را داریم مانند اتحادیه مالکان کشتی ایران در اداره ثبت شرکتها ثبت نشده‌اند و با نامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به فعالیت مشغول هستند. اصولاً مقوله «ثبت» از قانون تجارت می‌آید. به صورتی که یکی از ماده‌های قانون تجارت می‌گوید شرکت‌های خصوصی و موسسات غیر تجاری برای ادامه حیات و شناخته شدن باید در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات تجاری ثبت شوند؛ اما برای انجمن‌ها در کشور نسبت به ثبت هیچ الزامی وجود ندارد و انجمن‌ها به صورت اختیاری ثبت می‌شوند.

علاوه بر این، وزارت علوم جلسات متعددی برای تعامل و تفاهم می‌گذاشت اما نه آقای سیف و نه هیچ فرد دیگر از هیأت مدیره سابق نمی‌آمدند. پس از اینکه ما حکم گرفتیم سه نفر به نام‌های اسماعیل مسعودی، علی شیخ بهایی و امیرحشمتی‌فر از عوامل آقای سیف در هماهنگی کامل از هیأت مدیره انجمن (خود وی) شکایت کردند و درخواست ابطال انتخابات و صورت جلسه مجمع عمومی را داشتند. جالب است که آقای سیف به جای رئیس هیات مدیره در دادگاه حاضر شده و حرف شاکیان را تأیید می‏کند و قاضی هم می‏بیند شاکی اعتراض دارد و متشاکی هم پذیرفته است، خواسته شاکیان را تایید می‏کند!
که آن هم با ارایه سوابق توسط هیات مدیره جدید به شکست آنها منجر شد.

اکنون نیز در یک اقدام مظلوم نمایانه حرف سابق خود را دوباره میگویند یعنی انتخابات قبل قبول نیست و بیاییم برای همدلی! مجمع مشترک بگذاریم و به دعواها خاتمه دهیم! که از نظر عقلی و شرعی و عرفی وجاهت قانونی ندارد زیرا وزارت علوم دو بار انتخابات را تایید کرده است پس چطور مجمع مشترک بگذاریم. بدیهی است ما این حرف را نمی‏توانیم بپذیریم.

گفتنی است که آقای سیف عضو هیات مدیره جدید نیز هستند و بجز جلسه اول که رای نیاورد تاکنون در جلسات هیات مدیره شرکت نکرده‌اند.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر