menusearch
iame.ir

از بن‌بست مجادلات خارج شویم

۱۳۹۸/۵/۱۸ جمعه
(1)
(0)
از بن‌بست مجادلات خارج شویم
از بن‌بست مجادلات خارج شویم

دکتر حمید زراعتگر که در هیئت‌مدیره سابق انجمن مهندسی دریایی ایران به‌عنوان بازرس حضور داشت، با اعلام اینکه متأسفانه برخی از اعضای هیئت‌مدیره سابق به واگذاری انجمن  علاقه‎ای ندارند، گفت: این دوستان پس از برگزاری انتخابات از همان ابتدا به دنبال یافتن دلایلی برای اعلام برگزاری غیرقانونی انتخابات انجمن مهندسی دریایی ایران بودند به همین دلیل به استدلالات خاصی متوسل شدند و آن استدلالات را به کمیسیون انجمن‎های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کردند.

وی اظهار کرد: کمیسیون انجمن‎های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز پس از بررسی بر باطل بودن آن استدلالات رأی دادند اما اعضای سابق هیئت‌مدیره انجمن که علاقه‎ای به واگذاری امور نداشتند مجدداً به امید پیدا کردن راهی به مراجع قضایی متوسل شدند.

زراعتگر با بیان اینکه بنده شخصاً از اتفاقاتی که دو سال اخیر در انجمن رخ داد متأسف هستم، خاطرنشان کرد: زیرا اگر انجمن در همان زمان پس از انتخابات واگذار شده بود، الآن زمان برگزاری انتخابات جدیدی بود و هرکدام از دوستانی که می‎اندیشیدند برای حضور در هیئت‌مدیره انجمن بهتر، تواناتر و لایق‌تر از دیگران  هستند می‎توانستند در این انتخابات شرکت کنند و با کسب آرا دوباره در هیئت‌مدیره انجمن مستقر شوند.

بازرس هیئت‌مدیره سابق انجمن مهندسی دریایی ایران با بیان اینکه در این دو سال رتبه انجمن از A  کاهش نیافت، تصریح کرد: اما متأسفانه با به دلیل اتفاقات رخ‌داده، جایگاه انجمن به‌زودی نزد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کاهش خواهد یافت.

وی تأکید کرد: واقعیت این است که رتبه انجمن چه A باشد و چه F باشد، سطح تأثیرگذاری آن بر جامعه و بخش دریایی کشور در دو سال اخیر بسیار کاهش یافته است و به‌جای اینکه به ارتقاء و توسعه صنعت و دانش دریایی در کشور کمک کند با خودش در جنگ بوده است و عملاً کار مفیدی در آن انجام نشده است.

به گفته زراعتگر؛ اگر این کشمکش‌ها و نابسامانی‏‌ها در  انجمن مهندسی دریایی ایران ادامه یابد این انجمن نابود خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که هیئت‌مدیره منتخب در سال 95 چه ابزار قانونی برای تحویل انجمن دارند؟ تصریح کرد: انجمن‎ها هویتی دارند که الزاماً با مکان خاصی گره نخورده است بلکه با دارایی‎هایی از انجمن مانند همایش‎ها، نمایشگاه‎ها، نشریات، مجلات و ... که مادی و ملک نیستند مرتبط است بدین‌صورت اکنون یک انجمن که عنوان آن انجمن مهندسی دریایی ایران است با دو هویت فعالیت دارد، زیرا همکاران سابق که هنوز خود را معتبر می‎دانند و دوستان جدید که آن‌ها هم به نحوی فعالیت دارند.

بازرس هیئت‌مدیره سابق انجمن مهندسی دریایی ایران با بیان اینکه مراجع قضایی باید اعلام کنند که چرا این دو هیئت‌مدیره هم‌زمان فعالیت دارند، اظهار کرد: باید بگویم که علی­رغم قانونی بودن انتخابات 95، این کشمکش‌ها  به نفع هیچ‌کدام از بخش‌های دریایی کشور نیست زیرا همه‌کسانی که درگیر این کشمکش شده‌اند خودشان از بدنه دریایی کشور هستند که از این نابسامانی‌ها صدمه می‌بینند.

وی با تأکید بر اینکه شاکله انجمن مهندسی دریایی ایران که در سال‌های گذشته منشأ خیر بسیار زیادی بوده است دارد از بین می‌رود، افزود:  شاید بعضی‌ها از این اتفاق خشنود شوند زیرا دستشان بازمی‌ماند و بدون پاسخگویی می‎توانند هر کاری دوست دارند انجام دهند اما بخشی از جامعه دریایی که  همیشه از این انجمن پشتیبانی کرده‌اند از نبود آن صدمه می‌بینند.

زراعتگر گفت: باز هم تأکید می‎کنم نتیجه این کشمکش‌ها هیچ‌چیزی جز صدمه دیدن بخش دریایی کشور نیست.

وی درباره ثبت نشدن اعضای هیئت‌مدیره منتخب سال 95 در اداره ثبت شرکت‎ها خاطرنشان کرد: انجمن‎ها به‌عنوان یک NGO باید اعتبار خود را از جایی کسب کنند که انجمن مهندسی دریایی ایران اعتبار خود را از کمیسیون انجمن‎های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‎گیرد که هیئت‌مدیره منتخب سال 95 مورد تائید قرار گرفتند.

اما علاوه بر آن باید به‌عنوان یک شرکت در اداره ثبت شرکت‎ها نیز ثبت شوند و تغییرات را نیز اعمال کنند .زراعتگر یادآور شد: برای درج تغییرات هیئت‌مدیره در اداره ثبت شرکت‎ها نیز رئیس مجمع عمومی سال 95 باید نتیجه انتخابات 95 را به ثبت شرکت‎ها ارسال می‎کرد که متأسفانه این اقدام انجام نشد به صورتی که رئیس مجمع با یک تخلف شخصی منتخبان را به اداره ثبت شرکت‎ها معرفی نکرد به همین خاطر آن‌ها نتوانستند در اداره ثبت شرکت‎ها ثبت شوند. بدین‌صورت هیئت‌مدیره سابق در ادامه ثبت شرکت‎ها و هیئت‌مدیره جدید در وزارت علوم تحقیقات و فناوری تائید شده‎اند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امسال مجمع و انتخابات انجمن مهندسی دریایی ایران برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: وزارت علوم تحقیقات و فناوری در نظر دارد که به‌صورت مرضی‌الطرفین انتخابات را با فرض اینکه کسانی که مورد تائید وزارت علوم هستند عامل آن باشد، برگزار کند که ما هم امیدواریم این اتفاق رخ دهد زیرا کار درستی است و می‎تواند به اوضاع انجمن سامان بخشد و باوجوداینکه بخشی از شأن و اعتبار انجمن ازدست‌رفته است می‎تواند دوباره احیاء شود و به مسیر امدادرسانی به بخش دریایی کشور برگردد.

بازرس هیئت‌مدیره سابق انجمن در پایان گفت: خواسته من از شما خبرگزاری‌های تخصصی این است که حرف و سخن اعضای قدیم و جدید هیئت‌مدیره را بشنوید و انعکاس دهید تا تصمیم‎گیری‎ها و قضاوت‎ها یک‌طرفه نباشد. در آن صورت با شفافیت به وجود آمده،افکار عمومی درمی‌یابد که واقعیت ماجرا چیست. تا از طریق فشاری که جامعه دریایی و افکار عمومی بر کسانیکه به قانون تمکین نمی‌کنند وارد می‎کند  بتوانیم انجمنمهندسی دریایی ایران را از بن‌بست و دودستگی رها سازیم.

 

*این مصاحبه در ویژه‌نامه بیستمین همایش صنایع دریایی که در تاریخ 26 و 27 آذر  در جزیره کیش برگزار شد منتشر شده‌است. نسخه الکترونیکی این ویژه‌نامه را می‌توانید از اینجا دریافت نمایید.

instagramtelegram
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر