menusearch
iame.ir

نیروی دریایی سپاه ایران به هواپیماهای دوزیست مجهز شده است

۱۳۹۶/۱۱/۱۷ سه شنبه
(0)
(0)
نیروی دریایی سپاه ایران به هواپیماهای دوزیست مجهز شده است
نیروی دریایی سپاه ایران به هواپیماهای دوزیست مجهز شده است

ین نشریه نوشت: سپاه پاسداران ایران اعلام کرده که چهار فروند هواپیمای آبی، خاکی بال ثابت را خریداری کرده و از آن‌ها در پایگاه خود در استان هرمزگان استفاده می‌کند.

بر این اساس، این هواپیماها مدل «LA-8» ساخت روسیه و هشت سرنشینه هستند و توسط شرکت «ارو ولگا» طراحی و ساخته شده است.

از این نوع هواپیماها می‌توان در آب‌های شیرین و شور استفاده کرد که با توجه به وضعیت ایران، این کشور می‌تواند از این هواپیماها در آب‌های شور بهره می‌برد. آنطور که گفته شده نباید عملیات این نوع هواپیماها در آب‌های نسبتا ملایم خلیج فارس مشکل باشد.
از سویی دیگر این هواپیما برای حرکت در زمین نیز نیاز به باند آسفالت ندارد و می‌توان از آن‌ها در بیابان و صحرا که از مشخصه‌های جنوب غربی ایران هستند، بهره برد.

«علی فدوی» فرمانده نیروی دریایی سپاه پیشتر در این باره گفته بود که این نوع هواپیما قابلیت‌هایی چون  گشت و شناسایی، پشتیبانی، امداد و نجات، آتش‌نشانی و ترابری دریایی دارد و چون امکان فرود در آب و حرکت شبیه یک شناور تندرو و همچنین ‏پرواز در ارتفاعات مختلف را نیز برخوردار است به «پرندگان دوزیست» و «آب‌‏نشین» مشهور هستند.

منابع خبری غربی نیز به تحویل این هواپیماها به ایران واکنش نشان داده بودند  و با اشاره به تحریم‎های سازمان ملل علیه مبنی بر ممنوعیت خرید تجهیزات نظامی خبر داده‌ بودند که خرید این هواپیماها برای اهداف توریستی اعلام شده بوده اما سر از ناوگان نیروی دریایی سپاه درآورده است.

این نشریه در خاتمه نوشت:خرید این هواپیماها از سوی ایران و از روسیه نشان از افزایش همکاری رو به رشد بین دو کشور است.

از سویی دیگر، یگان‌های سپاه ایران علاوه بر کاربری‌های غیرنظامی می‌توانند از این هواپیماها در عملیات تجسسی در زمین و دریا بهره ببرند.

ایران یک فروند هواپیمای آبی خاکی مدل «اوریون -۱۴» را نیز دارد و از آن در دریای خزر استفاده می‌کند. سرعت این هواپیما نیز  به ۱۸۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد و ۱۲ نفر و یک تن بار را حمل کند.

نخستین نسخه این هوایپما در سال ۲۰۰۴ پرواز آزمایشی خود را انجام داد و طول آن  10.80 متر و وزن خالصش ۲۷۲۰ کیلوگرم است . بیشینه سرعت این هواپیما نیز ۲۵۹ کیلومتر در ساعت است و تا ارتفاع ۱۶ هزار پایی پرواز می‌کند و مجهز به سامانه «جی. پی. اس» است.
ادامه در سایت مرجع


 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر